а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солидаризира

(се) солидаризираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 24213
Изјави, изјавува своја солидарност со некого, со нешто; се согласи, се согласува со некого по некое прашање.
Англиски: declare solidarity
FlexiMac
 менување на македонски глаголи