а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солидарен

солидарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 16402
1. Исполнет со солидарност, еднодушен, заеднички, согласен.
Англиски: solidary
Примери:
Солидарен со говорникот.
2. Во правото - општ, заеднички.
Англиски: joint
Употреба: Правда
Примери:
Солидарни обврски.
Солидарна одговорност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи