а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солзи

солзат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13065
1. За око - лее солзи.
Англиски: tear Албански: qan
Примери:
Им солзат очите (од студ, чад).
2. плаче
Англиски: cry Албански: qaj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Доста солзевте.
3. За течност - тече по малу, капе; се покрива со капки.
Англиски: water Албански: pikon
Примери:
Солзи лозата.
Солзат стаклата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК