а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солзавец

мн. солзавци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29123
Гас кој предизвикува солзи.
Англиски: tear gas
Употреба: Воен термин
Примери:
Ги растераа демонстрантите со солзавец.
Полицијата употреби солзавец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК