а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соленка

мн. соленки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51694
Тестенина со солен вкус.
Англиски: saltstick Албански: shkopinj të kripur
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК