а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сок

мн. сокови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2283
1. Пијалак од некои плодови.
Англиски: juice Албански: lëng
Употреба: Гастрономија
Примери:
Природен, овошен сок.
лимонов сок, овошни сокови, доматен сок
2. Течност што се наоѓа во ќелиите на животински и растителни организми.
Англиски: secretion Албански: lëng
Употреба: Биологија , Медицина
Примери:
Желудочен сок.
3. Подобриот дел од нешто; основното, главното во нешто.
Англиски: core Албански: thelb
Примери:
Сокот на дискусијата.
Изведенки
сокче ср.
мн. сокчиња
хип.