а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соиграч

мн. соиграчи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41354
Партнер, учесник во игра.
Англиски: player
Примери:
Не беше разбран од своите соиграчи.