а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сознава

сознаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13494
1. сфати, сфаќа
Англиски: comprehend Албански: kuptoj
2. узнава
Англиски: find out Албански: kuptoj, mësoj
Употреба: Ретко
3. спознава
Англиски: recognize Албански: kuptoj, njoh
Употреба: Книжевен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК