а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сознавање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19128
1. сфаќање
Англиски: comprehension Албански: kuptim
2. узнавање
Англиски: finding out Албански: kuptim
Употреба: Ретко
3. спознавање
Англиски: understanding Албански: njohje, kuptim
Употреба: Книжевен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК