а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соземе

соземат; созел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5760
1. (само во 3. л.) земе, прими, помести, собере
Англиски: collect Албански: merr
Примери:
Не може да ги соземе сандакот.
Ќе ги соземе собава.
2. Прибере сили физички или духовни, збере, собере.
Англиски: collect Албански: mbledh
Примери:
Застана да соземе сила.
3. (се соземе) Се поврати во добра здравствена состојба.
Албански: kthehet
Примери:
Уште не се созел од болеста.
4. (се соземе) Дојде на себеси.
Англиски: compose Албански: erdh në vejte
Примери:
Ќе се соземе, тихо.
5. (се соземе) Се подигне материјално.
Англиски: compose Албански: kompozoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Само нека се фати за работа, ќе се соземе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК