а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

согласен

согласни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4828
1. Што има исто мислење, сфаќање со некој друг, што е солидарен со некого.
Англиски: agreeable Албански: i pajtueshëm
Примери:
Јас сум наполно согласен со тој предлог.
2. При што има согласност.
Англиски: united Албански: i pajtueshëm
Примери:
согласна работа
согласен живот
согласни браќа
3. хармоничен, строен
Англиски: harmonious
Примери:
согласни движења
согласни форми
4. Што се однесува на согласка.
Англиски: consonant Албански: bashkëtingëllore
Употреба: Граматика
Примери:
согласни групи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК