а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

совршен

совршени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2349
1. Кој има големи квалитети, кој е без недостатоци, превосходен.
Англиски: perfect
Примери:
Совршен човек.
Совршени форми.
2. Кој е изразен во краен степен, полн, апсолутен.
Англиски: absolute
Примери:
Совршена тишина.
Совршено поклопување.
Совршена спротивност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК