а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

советник

мн. советници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4108
1. Тој што советува, што дава совети.
Англиски: advisor Албански: këshilltar
Примери:
Тој му е постојан советник.
Лош советник.
Правен советник.
2. Член на некој совет.
Англиски: assemblyman Албански: këshilltar
Употреба: Административен термин
Примери:
Советник на градското собрание.
3. Титула на извесни виши функционери.
Англиски: consultant Албански: këshilltar, këshillues
Примери:
Државен советник.
Педагошки советник.
Советник на амбасада.
(разг.) Научен советник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК