а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

собрат

мн. собраќа
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20869
1. Другар по професија, по идеи, судбина.
Англиски: workmate Албански: bashkvëlla
Примери:
Се обрати кон својот собрат по интереси.
Не се разликува од својот американски собрат.
2. Некој или нешто во редот на слични суштества или предмети.
Албански: bashkvëlla
Употреба: Преносно значење , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК