а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соблече

соблечат; соблечи, соблечете; соблеков, соблекоа; соблекол, соблекле; (ќе) соблечев, (ќе) соблечеа; (ќе) соблечел; соблечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3366
1. Симне облека од некого свлече.
Англиски: undress Албански: xhvesh
Примери:
Соблечи ја прво кошулата.
Ги соблече чевлите пред вратата.
2. ограби, огули
Англиски: strip Албански: xhvesh
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го соблече целиот.
Го соблекоа народот.
3. (се соблече) Симне облека од себе, се свлече.
Англиски: undress Албански: xhvesh
Примери:
Се свлече и си легна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК