а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снеговит

снеговити
Вид збор: Придавка
Ранг: 34025
1. Кој изобилствува со снег.
Англиски: snowy
Примери:
Снеговито место.
Снеговита зима.
2. снегов, снеговен
Англиски: snowy
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Кога беше зима со снегови, / му даваше грутка снеговита.