а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сневиди

Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17442
Oбично во изразот „Да ти се сневиди!“ (блага клетва).
Англиски: damn
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК