а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снабдува

(се) снабдуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9806
(се) снабди
Англиски: supply
Употреба: Економија
Примери:
Ја снабдува војската.
Се снабдуваше од таа продавница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК