а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смеќа

мн. смеќи
Вид збор: Именка, женски род
пречка
Англиски: obstacle
Употреба: Разговорно
Примери:
Нема никакви смеќа.