а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смешка

мн. смешки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11087
1. Весела приказна.
Англиски: joke Албански: mahi, shaka
Примери:
Расправаше смешки.
Прави смешки.
2. смеа
Англиски: laughter Албански: qeshje
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Да умреш од смешка.