а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смешен

смешни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2547
1. Кој предизвикува смеа, забавен.
Англиски: funny
Примери:
смешни прикаски
смешен настан
2. Кој предизвикува потсмев.
Англиски: ridiculous
Примери:
смешно тврдење
смешна положба
смешна ситуација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК