а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смет

(едн.) сметот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6767
1. Отпадоци што загадуваат нешто.
Англиски: garbage Албански: mbeturinë
Употреба: Екологија
Примери:
Го исфрлија сметот на улица.
Канта за смет.
2. Нешто без вредност.
Англиски: waste Албански: mbeturinë, pleh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се што се продаваше во дуќанот беше смет.