а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смете

сметат; смети, сметете; сметов, сметоа; смел; (ќе) сметев, (ќе) сметеа; (ќе) сметел; сметен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11236
1. Со метење отстрани.
Англиски: sweep Албански: fshij
Примери:
Ја смете собата.
Го смете ѓубрето.
2. збуни, збрка
Англиски: confuse Албански: hutoj
Примери:
Го смете во сметањето.
3. попречи
Англиски: hamper Албански: pengoj
Примери:
Внимавај да не го сметеш во работата.
4. (се смете) се збуни, се збрка.
Англиски: confuse Албански: hutoj
Примери:
И тој се смете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК