а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сметање

(едн.) сметањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11250
1. (се) смета
Англиски: count Албански: njehsim
2. Учебен предмет во основното училиште.
Англиски: math Албански: njehsim, matematikë
Употреба: Образование
Примери:
Писмена работа по сметање.
Лекции по сметање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК