а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сметач

мн. сметачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24567
1. Човек што умее добро да смета.
2. Електронски уред што може да се програмира за извршување најразлични задачи.
Англиски: computer
Употреба: Информатика
Примери:
персонален сметач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК