а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смеска

мн. смески
Вид збор: Именка, женски род
Подготвена храна за домашни животни и птици добиена со смешување на разни супстанции.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Смеската од јачмен, пченка, овес, 'рж и пченица е одлична храна за кокошките.
Денес во смеските не се додаваат антибиотици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК