а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смеса

мн. смеси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14968
1. Смешување на разни супстанци; производ добиен со такво смешување.
Англиски: mixture, blend Албански: përzierje
Примери:
Смеса од сребро и бакар.
бетонска смеса
2. Збир на разнородни нешта.
Англиски: mixture Албански: përzierje, miksturë
Примери:
Смеса од најразлични карактери и сфаќања.
Смеса од добро и зло.