а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смена

мн. смени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4101
1. сменување
Англиски: replacement Албански: ndërrim, zëvendësim
Примери:
смена на раководството
смена на стражата
(разг.) на смена
2. Определено време по кое една група луѓе заменува друга.
Англиски: shift Албански: ndërrim
Примери:
Работи во првата смена.
Работат во три смени.
Ми заврши смената.
3. Група луѓе што заменуваат друга група по определено време.
Англиски: shift Албански: ndërrim
Употреба: Административен термин
Примери:
дневна смена
прва смена работници
учениците од првата смена
4. Младо поколение што треба да ги замени постарите во некоја област.
Англиски: generation Албански: gjenerat
Употреба: Преносно значење
Примери:
Красна смена се раѓа.