а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смачкан

смачканиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13984
1. За човек - кој нема добар изглед, неугледен.
Англиски: unattractive
Употреба: Разговорно
Примери:
Неговата смачкана фигура одминуваше по улицата.
2. (глаг. прид.) смачка
Англиски: flattened
Примери:
смачкан автомобил
Изведенки
1. смачкано прил.
Пример: Се чувствуваше смачкано.
2. смачканост ж.