а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смачи

(се) смачат; смачил, смачило; смачен;
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7621
(само во 3 л. едн.) Стане мачно, здодевно.
Примери:
Ми се смачи слушајќи го како зборува.
Му се смачи од чекање.