а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слуга

мн. слуги
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4626
1. Човек најмен од некого да му врши лични, обично домашни работи.
Англиски: servant
Примери:
Бил слуга кај некој трговец.
Слугите го одведоа во неговата соба
Верен слуга
(разг.) Слуга покорен.
2. Лице што служи на туѓи интереси.
Англиски: servant
Употреба: Преносно значење
Примери:
Слуга на непријателот.
3. служител, прислужник