а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слошува

(се) слошуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22266
1. (се) слоши
Албански: keqësoj
2. Стане лош.
Албански: keqësohem, bëhem i keq
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК