а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слонски

слонска
Вид збор: Придавка
Ранг: 42514
Кој се однесува на слон; својствен на слон.
Употреба: Зоологија
Примери:
слонска сила
слонски од