а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слово

мн. слова
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3334
1. збор
Англиски: word Албански: fjalë
Употреба: Архаизам
Примери:
(разг.) чесно слово
Во почетокот беше Словото, и Словото беше во Бога и Словото беше Бог.
2. говор
Англиски: speech Албански: fjalim
Примери:
посмртно слово
3. буква
Англиски: letter Албански: shkronjë
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК