а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слепјак

мн. слепјаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31429
слепок
Латински: anguis fragilis Англиски: blindworm Албански: lloj zvaraniku
Употреба: Зоологија
Примери:
Бомбите паѓаат, а јас лазам по мев, ко слепа змија, ко слепјак.