а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слепчо

мн. слепчовци
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51728
Обично при обраќање - човек што не ги забележува, што не ги сфаќа работите.
Употреба: Иронично
Примери:
Слепчо, гледај кај одиш.