а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слепота

(едн.) слепотата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44185
1. Полно или частично отсуство на вид.
Англиски: blindness Албански: verbëri
Примери:
(разг.) Кокошкина слепота.
Снежна слепота.
2. Неумеење да се забележува, отсуство на здрав разум.
Англиски: ignorance Албански: injorancë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Безнадежна слепота.