а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слепоочница

слепоочницата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7556
Слепо око (местото меѓу веѓата и горниот крај на увото).
Англиски: temple Албански: eshtër temporal
Употреба: Анатомија