а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слезина

мн. слезини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26818
Кај човека и некои животни - крвотворен орган што се наоѓа меѓу желудникот и витите ребра на левата страна.
Англиски: spleen Албански: shpretkë
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК