а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слатка

мн. слатки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13788
(обично во мн.) Слатки прехранбени производи.
Англиски: sweets
Употреба: Гастрономија
Примери:
Многу сакаше слатки.
слатки прелиени со шербет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи