а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скуден

скудни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7876
1. Мој не е голем по количество, незначителен.
Англиски: poor
Примери:
скудна сончева светлина
скудни податоци
2. Кој чувствува недостиг.
Англиски: scarce
Примери:
Не сум скуден за нешто.
Била скудна за еден залак леб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК