а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скршеница

мн. скршеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23243
скршување на коска
Англиски: fracture
Употреба: Медицина
Примери:
Во еден момент снаата ја турнала старицата на земја при што таа од падот добила скршеница на левиот колк.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК