а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скриен

скриени
Вид збор: Придавка
Ранг: 1249
1. (глаг. прид.) (се) скрие
Англиски: hidden
Примери:
Мораше да ја помине неделата скриен меѓу гредите.
2. Кој не се открива јавно.
Англиски: secret
Примери:
Скриена опасност.
3. Кој не е уште пројавен, потенцијален.
Англиски: hidden
Примери:
Скриени можности.
Скриени резерви.
Скриени сили.