а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скот

мн. скотови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8958
1. животно
Англиски: animal Албански: kashë, shtazë
Примери:
Сите се множеле: мечки, лисици и други скотови.
Живее како скот.
Роди се човек скот умри (К. Рацин).
2. Бесчувствен, подол човек.
Англиски: brute Албански: shtazë, skot, kafshë
Примери:
И тој стана скот. Скоту ниеден!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК