а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скорашен

скорашни
Вид збор: Придавка
Ранг: 47823
1. Кој е од скоро.
Англиски: recent
Примери:
Тој е скорашен службеник па може да згреши.
2. Кој ќе стане, кој ќе се изврши наскоро, во блиска иднина.
Англиски: future
Примери:
Неговото скорашно идење се очекува со голем интерес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК