а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склучи

склучат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8119
1. Состави краишта на две нешта што се наоѓаат близу.
Англиски: tie Албански: lidh
Примери:
Ги склучи рацете.
2. За договор, сојуз - склопи.
Англиски: close Албански: mbyll
Примери:
Склучи сојуз.
Склучи брак.
Склучи мир.
3. (се склучи) се состави
Англиски: bind Албански: lidh
Примери:
Сакав да се склучи земјата.
4. (се склучи) Се свие во клопче, се здрви, се скочани.
Англиски: petrify Албански: lidh
Примери:
Се склучи на постела.
(нар. поез.) викав, викав дур осипнав, / клукав, клукав дур се склучив