а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склучен

склучени
Вид збор: Придавка
Ранг: 8020
1. За веѓи, раце - составен, соединет.
Англиски: folded
Примери:
Склучени веѓи.
Со склучени раце.
2. Што не може да повеќе се промени; завршен, готов.
Англиски: closed
Примери:
Склучен договор.