а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склупца

мн. склупци
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45778
1. Справа за фаќање глувци.
Англиски: mousetrap Албански: kurthë
2. Справа за фаќање птици.
Англиски: trap Албански: kurthë
Примери:
(разг.) Се фати в склупца.