а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склоп

мн. склопови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5068
1. состав, структура
Англиски: structure Албански: përbërje, strukturë
Примери:
Во склопот на фамилијата.
Ментален склоп.
2. Група на делови со заедничка функција.
Англиски: assembly Албански: strukturë, përbërje
Употреба: Технологија