а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склопчи

(се) склопчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13849
Се свие во клопче.
Англиски: roll in
Примери:
Се склопчил како змија.